یادداشتهای یک آشنا
 
مجموعه ی انشاءهای نماز دانش آموزی

به نام آن خدایی که نام او راحت روح است وپیغام او مفتاح الفتوح وسلام او در وقت صباح مومنان را صبوح است وذکر او مرحم دل مجروح است ومهر اوبلا نشینان را کشتی نوح است.

خدایا چه یافت آن که تو را گم کرد وچه گم کرد آن که تورا یافت.

زندگی بی یاد خدا تاریک است وانسان بدون تکیه گاه هراسان. هرکس در دنیا به چیزی دل می بنددوامیدوار می شود وتکیه میکند اما خدا شناسان ویکتا پرستان دل به خدا میبندند واورا که تکیه گاهی پر توان است الهام بخش خویش قرار میدهند.انسان برای اینکه بتواند به زندگی ادامه دهد، نیاز به آب وغذا وکلسیم و....داردولی انسانها برای اینکه روحشان نیز بتواند به زندگی ادامه دهد نیازمند چیزهایی هستند وآن چیزها ویا بهتر بگویم آن چیز یاد خداست که می تواند به انسان آرامش خاطر دهد.وهمان طور که در قرآن نیز اشاره شده است الا بذکرالله تطمئن القلوب با یاد خدا دلها آرام گیرد. و این امر زمانی می تواند به خوبی جواب دهد که کشتی روح انسان در دریای متلاطم  وخروشان زندگی در حال متلاشی شدن است . وفقط خداو یاد خداست که می تواند ادمی را از غرق شدن ونابودی  ونا امیدی نجات دهد وبه او آرامش خاطر دهد .

در واقع یاد خدا ویا همان نماز ریسمانی است که آدمی را به اوج آسمانها میبرد وانسان را به خدا نزدیکتر میکند وارامشی عجیب در روح وروان او به وجود می اورد وبه غیر از این نکته نماز عبادتی است که امامان معصوم ما وپیامبر(ص) به آن بسیار سفارش کرده اند وقبولی کارهای خوب انسان را در قبولی نماز او خوانده اند وهمچنین بیان کرده اند که در روز قیامت به اولین چیزی که رسیدگی میشود نماز است .

پیامبر (ص) پس با این همه تاکید ها باید دانست که نماز پناه بی پناهان ، راز ونیاز صالحان ، سنگر دردمندان ، گلستان روح افزای عاشقان، وعبادت مخصوصی است که برای پرستش خدا وراز ونیاز با او همچنین سرود پاکی ویکتا پرستی وتوحید است .انسان باید در همه ی دوران ها به یاد خدا باشد واز خدا وند یاد کند همان گونه که خداوند عزوجل همیشه ودر همه حال به یاد ماست واز ما غافل نمی شود و این یاد او فایده های دارد که اصلی ترین آن این است که با یک تیر چند نشان زده ایم . اول این که به آرامش رسیده ایم ، دوم به فرموده ی مولا علی نماز گناهان را مانند ریزش برگ درختان فرو میریزد و....

مخلوقات باید بداند که نباید در چنین کار بزرگی سستی کنند واز آن چیزی بکاهند زیرا انسان تا جوان وشاداب است مانند درختی تازه است که شکوفه داده ولی وقتی پیر شد ، می شود همان درخت در فصل زمستان که دیگر نه شکوفه ای دارد ونه برگی وچوب خشکی است که هیچ جلوه وزیبایی ندارد. به قول خواجه عبدالله انصاری:

در جوانی مستی ، در پیری سستی پس کی خدا پرستی؟

همچنین باید توجه داشت که یاد خدا ونماز مانند اسلحه ای کوبنده  عمل میکند که خصم انسان را از ریشه نابود میکند وهمچنین پایه دین نبوی پیامبر اسلام نیز همین نماز است.

ارزنده ترین گوهر مقصود نماز است                     زیبنده ترین هدیه به معبود نماز است

کوبنده ترین اسلحه ی مکتب توحید                        کز ریشه کند خصم تو نابود نماز است

گفتم به خدا پایه ی دین نبوی چیست                      فریاد بر اورد وبفرمود نماز است

به راستی که چه زیباست نماز وزیبا تر از آن این است که مایه ی آرامش روح وروان میشود وانسان را به آرامش عجیب میرساند .وبیهوده نیست که امام سجاد (ع) می فرمایند : خدایا من در دنیا چیزی را دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری وان این است که من چون تویی دارم وتوچون خودی را نداری.

راستی این جمله یعنی چه ؟یعنی اینکه خدا را داشتن وبه واسطه ی نماز یاد او کردن ودل را تسکین دادن وررا به آرامش رساندن. پسای انسان ها همیشه به یاد خدا باشید وزندگی خود را وقف رسیدن او کنید زیرا امامان ما نیز این گونه بودند واین گونه زندگی می کردند

سید محمد رضا نبوی زاده مقام اول منطقه ای  انشای نماز مقطع اول متوسطه بیرم


ادامه مطلب

نوشته شده در تاريخ بیست و نهم بهمن ۱۳۹۰ توسط عبدالرضا علی پور

خدایا خدایا نمازم را بپذیر، تا بدانم که دوستم داری وبه این بنده ات هم نگاهی می اندازی تا بدانی که کاری دارد یا نه ، من از با تو بودن خیلی چیز ها یاد گرفته ام از نمازت ثروت واقعی را احساس کردم از اذانت صدای پرتو انوار را یاد گرفتم ، از قرآنت درسها گرفته ام تا فقط تورا شناسم. تاثیر نماز بر من این بود که می توانستم در صف بندگان  شایسته ات بایستم. وتورا سپاس وحمد گویم.

خداوندا ، نماز بر من راه زندگی را یاد داد یاد گرفتم  زندگی را با یادت شروع کنم ، وبا امیدت به پایان رسانم ، نماز مانند سفری به دور دنیا روحیه ای تازه به من می بخشد ، که حتی رفتن به اسمان هم روحیه ی من را این قدر باز نکرده است .از خدا ونمازش هیچ وقت خسته نشده ونمی شوم .وهمیشه دوست دارم. نگاهی هرقدر کوچک به من کنی تا بدانمکه نمازمتورا خشنود کرده وبدانم که تو من را بسیار دوست داری.

نماز ، من را به یک بهار تبدیل کرده که خودم نمی خواهم تابستانش کنم که گرم وجانسوز شود .نماز تمرکزی است که می توان خدارا در آن دید، پس من هیچ وقت این نماز را به پایان نمی رسانم که چهرهی زیبای خدائند که هیچ کس نمی تواند آن را به وجود آورد وآن را از بین برد نماز کلید وپلی به بهشت است.نماز به من یاد داد که چطور زندگی کنم وچطور از دنیا بروم.

آرمان شکری مدرسه راهنمایی شهید لطفی بیرم

موضوع انشا:سبک شمردن نماز

 

 

بهتر است نمازی که به جا می اورد نماز اول وقت باشد و فضیلتش به گونه ای باشد که خدا را با دیدگان دل بیند و تنها عبادتش و پرستش و نمازش برای معبودش باشد برای او که از نهان و اشکار هر چیز و هر کسی به خوبی اگاه است و در نهایت بصیرت به احوال مخلوقاتش می باشد.بهترین نماز،نمازی است  که انسان با حضور قلبی کامل و اخلاص تمام بخواند و به هیچ کس دیگری به جزخدا توجه نداشته باشد، تنها برای او و به جهت شایستگیش برای عبادت و ستایش،عبادتش کند،نه برای ترس از عواقب که عبادت بردگان است و نه برای امید مزد و ثواب که عبادت مزدوران می باشد،بلکه فقط برای شایستگی او و عشق و محبت به او باشد. در نماز باید تمام حواس متوجه معبود باشد و یا در محضر چه کسی ایستاده و مفتخر به سخن گفتن با که گشته،چنین نمازی را رسول گرامی اسلام بهتر از نماز خواندن در مسجدالحرام می داند.

اما افسوس که برخی نماز را سبک می شمارند و موقع مغتنمی برای فکر نمودن ،به کار های گوناگون دانسته و اشتباهات فراوانشان در نماز حاکی از اشفتگی ذهن و قلبشان و مشغول بودنشان به افکار گوناگون و مختلف است که قران می گوید:وای به احوال نماز گزارانی که از نمازشان غفلت کنند.شرایط صحت و کمال نماز را بتوان به اسانی و سهولت انجام داد اما انچه بسی حساس است در نماز نباید از سوی الله غافل شد.اری نمازی که برای غیر او باشد و حتی در ان نیز توجهی به سوای او معطوف باشد نمازی خداپسندانه و معراج روحانی و معنوی نیست و مقبول درگاه الهی قرارنمی گیرد  باید در نماز حضور قلب، تفهم، تعظیم، هیبت، رجاء، حیاء داشته باشد. باید در نماز طهارت، نیت، قرائت، نماز اول وقت، هرگزنباید فراموش نمودهمانا که امام حسین در جنگ نماز را فراموش نکرد، نماز بهترین حالت انسان برای در زدن خانه مقتدرترین پادشاه دو جهان و خالق مخلوقات که بر تمام حالاتشان اگاه است.شیرین ترین لحظات زندگی انسان همان هنگامی است که شهد گوارای محبت با معبود به کامش ریخته شود و مفتخر با سخن گفتن با یگانه معشوق وجود گردد.نوشته شده در تاريخ بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۰ توسط عبدالرضا علی پور

در جواب دوستی که می گوید چرا نماز می خوانم ، نماز انقدر مهم است که امام حسین (ع) حتی در ظهر عاشورا در صحنه نبرد نمازش را ترک نکرد . میگویم ، نماز انقدر مهم است که احادیث زیادی در رابطه آن نقل شده است، مانند نماز کلید بهشت است. نماز ستون دین است .و....ما روزانه پنج بار نماز می خوانیم که جمعا میشود هفده رکعت، نماز صبح دو رکعت که بنا به گفته بزرگان خواندن این نماز باعث می شود که انسان در طول روز شاداب باشد .جلال ال احمد در باره نماز صبح در کتاب خسی در میقات نوشته است ، چه کل دوران کافریم چه لذت نماز صبحی که از دست داده ام .

می گویم نماز مهمترین عملی است که ما انجام میدهیم .به گونه ای که اگر نماز ما قبول خداوند نباشد هیچ یک از دیگر اعمال ما مورد قبول نیست، میگویم شیطان دست به کارهای متفاوتی می زند تا ما انسانها را از نماز خواندن باز دارد .او مارا به کارهای مباح سر گرم می کند . تا ما از خواندن نماز اول وقت دور شویم، معمولا اگر نمازمان را اول وقت نخوانیم نمازمان قضا می شود.

به او می گویم ، یکی از نمازهایی که ما درهر هفته فقط یک بار می خوانیم نماز جمعه است . که خداوند در قران کریم فرموده اند ثواب نماز جمعه با ثواب حج برابر است .

به او میگویم آیا میدانی نماز جماعت چقدر ثواب دارد که پیامبر اکرم (ص) در این باره فرموده اند ، اگر تعداد کسانی که در نماز جماعت شرکت دارد ده نفر یا بیشتر باشد ثواب آن به حدی است که اگر همه ی درختان قلم شوند و همه ی در یاها مرکب شوند باز هم نمی توانند ثواب یک رکعت آن را بنویسند پس بااین همه ثواب های زیادی که نماز داررد چگونه می توانم نماز را ترک کنم؟؟؟

سیده زینب زندوی مقام اول انشای نماز منطقه ای راهنمایی کوثر


ادامه مطلب

نوشته شده در تاريخ نوزدهم بهمن ۱۳۹۰ توسط عبدالرضا علی پور

مرا به حال خود وا مگزار كه از نفس سركشم بيمناكم و مرا تا كاخ بهشت تا آن طرف پل دنيا همسفر باش چون من دير زماني است كه چشمانم بر دروازه ي انتظار به دنبال نشاني از تو مي گردد تو را در قيام نمازم نيافتم به تعظيم خم شدم اما پلك هايم از رمق افتادند و باز تو را نيافتم هر چه زاري كردم و صورت بر خاك ماليدم حتي براي دلداري ام نيامدي ، بريدم و از نفس افتادم به خود گفتم ديگر سراغم نمي آيي گفتم بروم فنا شوم شايد تو را در آن ديار مرگ ملاقات كنم ، ديدم مجوزي ندارم دلم كه حسابي شكست سرم را بر سجاده گذاشتم و خواستم براي هميشه مهر خاموشي بر دهانم زنند اما  همان دم جمله اي از خاطرم گذشت « هر كه مرا خواست دنبالم مي گردد دنبالم گشت پيدايم مي كند .... ».

صدايت مي كنم تو گم نشده اي كه من تو را بيابم بلكه از من به خاطر سياهي اعمالم متنفر شده اي آري تو مرا به بندگي ات قبول نداري ، ديگر نمي توانم كلامي بر زبان بياورم چرا كه باران اين بار با ضجه ها همراه مي گردد و همين كه قدري باران غصه هايم از باريدن باز مي ايستد سايه آشنايي را در جوار جسم خسته ام حس مي كنم ، مي خواهم نگاهش كنم ولي ترديد مجالي نمي دهد و او زيباتر از هميشه لبخندش را نثارم مي كند و در ميان گريه هايم با همه وجود مي خندم چرا كه ديدم خوشبختم و متوجه نمي شوم كه چه وقت درود هايم را هديه كردم اما در جايي به خود آمدم كه وقت لذت زمزمه هاي خاك و آسمان به سر آمده و من مي بايست آخرين ذكر را تقديم مي نمودم. چقدر جدايي مشكل بود براي مني كه تازه طعم عشق را چشيده بودم حال پرده ها جلو مي آمدند و من براي لحظاتي نه چندان دور از روي معشوق بي نسيب مي شدم و خدا مي داند كه تا بر پايي سجاده اي ديگر و ديداري دوباره چقدر مي بايست منتظر بمانم و لي دعا مي كنم كه تا ملاقاتي ديگر نبضم از حركت باز نماند تا فرصت پرواز را در وسعت خورشيد وجودش باز يابم . ان شاء الله

*قسمتي از متن بسيار بلند خانم فاطمه غفوري برنده استاني انشاي نماز    نوشته شده در تاريخ ششم تیر ۱۳۸۷ توسط عبدالرضا علی پور
نماز 

وقتی واردمسجدمی شوم گلهای ایمان بر دشت وجودم جوانه می زنندوبوی امیدمشام جانم رانوازش می دهد نورمسجد اسمان دلم رافرا میگیردوستاره های قلبم چشمک زنان نوید بهشت رامیدهندانگار صدای اشنایی گوش جانم رامینوازد.صدایی که بذرعشق و معرفت رادر کویر وجودم میکارد وامیدبه رحمت حق را در دلم زنده میکند.اری!صدای ملایکه های خداست که خوش امدمی گویندبه نمازگزاران وبالهای خود را بر زمین می گسترانندتافرش زمینیانی باشد که دعوت حق را لبیک گفته اند.کم کم موذن اذان عشق را درگوش اسمان زمزمه می کند .چه زیباست ندای الله اكبر!!!چه زيباست ندايي كه عظمت حق را بر دلم مي نشاند!!و وسوسه هاي شيطان را از من مي رهاندخويشتن رابراي نمازاماده مي كند.بانك الله اكبر كه سر مي دهدستون قلبم ازبزرگي ياد خدا مي لرزدوندايي از درون مرا مي خواندو مي گويدكه بايد خويشتن را براي نماز اماده سازم.نماز!اري واژه ي نماز كه مي شنوم پيمانه وجودم ازلطف ورحمت حق لبريزمي شودوغنچه هاي وصل در باب وجودم شكوفا مي شودچراكه نماز مشق سالكان وعارفان وعاشقان است،نماز ميقات عابدان ونور ديده ي اهل يقين است.نمازچشمه جوشان و زلال توحيدومعرفت است ونمازوسيله عروج انسان به معراج است.وقتي به نماز مي ايستم با شنيدن الرحمان الرحيم،گل اميدهمچون خنده اي برجانم مي نشيند وبا شنيدن والضالين گناهانم برايم تداعي ميشوند واشك خوف از چشمانم مي بارد .وقتي وارد مسجد مي شوم نور ايمان در دلم تابيدن مي گيردوشوق وصل سراسروجودم را فرا مي گيرددلم رآ ازاد از هر قيدوبندي به طرف اسمان پرواز مي دهد تا حرم امن الهي شودچرا كه خداوندخود گفته است كه در قلب شكسته جاي دارددستانم را همچون مناره هاي مسجد رو به اسمان بلند مي كنم و به بالهاي فرشتگان پيوند مي زنم تا مرا با خود به نور وروشناي هستي ببرند.وقتي به نماز مي ايستم خودرا غرق در درياي لطف وكرامت الهي مي بينم وحوض كوچك دلم لبريز ازباران وجود واحسان خداوند ميشود وسراچه قلبم منور از نور حق ميگردد .آنگاه كه در لحظه هاي تنهايي وبي كسي شكوفه نام خداونداز لبانم ميتراود واز خويش رها مي شوم وهاله اي از عشق وروشنايي وجودم را فرا ميگرد .چه زيباست لحظه ي نجواي با حق ،چه زيباست لحظه سبز رهايي از خويشتن و به خدا پيوستن ،چه زيباست سر نهادن بر خاك عشق و بندگي وغرق درياي حق شدن ،چه زيباست اشكهايي كه از فرط گناه از گوشه چشم ،خود را به زیرمی اندازند تا به دریای جوشان حق برسند و چه زیباست ثانیه هایی که دل با نام ویاد خدا ارام می گیرد .الهی بانگ اشنای اذانت مرا از گلدسته های عشق ومعرفت به سوی سجادهای از رازو نیاز می کشاند تا لحظه ای تاریک گمراهی را بگذرانم وصراط مستقیم را بر گزینم وتو را به وحدانیت و یگانگی تسبیح گویم خوا هم که حسنات ونیکی دنیا وآخرت را عطایم فرمایی و رهایی از اتش دوزخ را نصیبم سازی. خدایا! تو همانی که در مقابل فرشتگان به بندگانت مباهات می کنی که بندگانم به نماز ایستاده اند، تو همانی که جان تشنه ی هر مسلمانی را با نام خودت سیراب می گردانی.تو ارامش دل بی قرارانی،تو نور شب ظلمانی عاشقان وسالکانی. الهی پس کویر خشکیده ی جان مرابا چشمه زلال نماز ابیاری کن تا دشت سبز ایمان در عمق وجودم به وجود اید      { سید فاضل نبوی زاده }برنده استانی انشای نماز   نوشته شده در تاريخ یکم تیر ۱۳۸۷ توسط عبدالرضا علی پور

شارژ ایرانسل

فروشگاه اينترنتي ايران آرنا

دانلود

دانلود